Tüm Duyurular


Ç.Ü. Üniversiteler Arası 5. Fotoğraf Yarışması Bilgilendirme


Ç.Ü. Üniversiteler Arası 5. Fotoğraf Yarışması

 

Yarışmanın amacı, Üniversite öğrencilerine fotoğrafın gündelik hayatımızdaki önemini vurgulamak, çekilen her fotoğrafın geleceğe bırakılan bir belge olduğunu ve öğrencilerimizin hayata sadece bakmakla kalmayıp baktıklarını görebilmek, gördüklerini de fotoğrafın gücünü kullanarak aktarabilmelerine olanak sağlamak ve desteklemek.

 

Yarışma Sekreteryası:

Burak DURHASAN

Telefon No :  (0506) 301 1415

E-Posta Adresi :  cufotografyarismasi@gmail.com

Adres Ç.Ü. Rektörlüğü Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı ADANA

Genel Katılım Şartları

 T.C. ve K.K.T.C. Üniversitelerinden birinde öğrenci olmak gerekmektedir.

Yarışmaya; jüri üyeleri ve birinci derece yakınları katılamaz.

Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılacaklardır.

Her katılımcı, yarışmaya Monochrome veya renkli olarak en fazla 5 (beş)  eser ile başvurabilir.

Katılım ücretsizdir.

Ödüle değer görülen yapıtların kullanım hakları 1 yıl için, Fotoğraf sahibi ile Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü Öğrenci Faaliyetleri Birimi Şube Müdürlüğü’nde  olacaktır.

Yarışmanın neticesinde, seçici kurulun ödüle layık gördüğü bir fotoğrafın, bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eşzamanlı, başka bir yarışmada derece almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, alınan ödül iptal edilir ve eğer verilmişse, ödül sahibinin, ödülü derhal iade etmesi gerekir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılar açısından herhangi bir talep hakkı doğurmaz.

Fotoğraflarda bulunan canlı ya da cansız obje ile ilgili her türlü telif, izin vb taleplerden sorumluluk katılımcıya aittir. Bu konu da oluşabilecek ihtilaflarda Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü sorumluluk kabul etmemektedir.

Baskı, CD/DVD/Taşınabilir bellek ile elden teslim veya mail (e-posta) ile katılım kabul edilmeyecektir.

Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar JPEG formatında, (en yüksek sıkıştırılmamış kalite) 300 dpi çözünürlükte büyük boy baskıya elverecek şekilde, uzun kenarı en az 1980 pikselden küçük olmayacak; dosya boyutu1 Mb’tan küçük ve 4 Mb'tan büyük olmayacak biçimde http://ofb.cu.edu.tr/fotoyarisma adresine yüklenecektir.

Fotoğraflar, kenarında çerçeve ya da boşluk olmadan gönderilecektir. Fotoğraf üzerinde katılımcıya ait isim, logo, tarih vb işaretler bulunmayacaktır.

Fotoğrafların isimlendirilmesi: Her bir fotoğraf dosyasının ismi 31 karakteri geçmeyecektir. harfler ve alt çizgi ( _ ) kullanılabilir.

Sonra eser sahibinin ismi maksimum 5 karakter olacak şekilde yazılmalıdır (Örneğin Hakan Yılmaz için hkny veya hky veya hkyil gibi).

Fotoğrafın sıra numarası rakamla yazılmalı (1’den 5’e kadar) ve bundan sonra alt çizgi eklenmelidir ( _ ). Fotoğrafın adı toplam karakter sayısını geçmeyecek şekilde yazılmalıdır.ÖrneğinHakan Yılmaz isimli katılımcının “ağaçlar” adlı 1

no’lu fotoğrafı için: hkny1_agaclar.jpg, …"

Fotoğraf dosyalarınızı; boyutlandırma, sıralama, isimlendirme işlemlerini yaparak hazırda bulundurunuz ve tek oturumda yükleyiniz.

İnternet üzerinden yarışmaya gönderilen fotoğraflarda, sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde cufotografyarismasi@gmail.com adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecektir. Bu e-mail adresi sadece fotoğraf yükleme problemiyle ilgili kullanılabilecektir; bu mail adresine fotoğraf gönderilmesi yarışmaya katılmış olunması anlamında değerlendirilmez ve katılım kesinlikle kabul edilmez.

 

Yarışmaya katılanlar bu şartnamedeki hükümleri tümüyle kabul etmiş sayılırlar.

Başvuru süresi 30 Mart 2018 tarihinde sona erecektir.

Hayatta bulunmayan kişilerin yapıtları ödüle aday gösterilmeyecektir. Başvurudan sonra yaşamını yitirenlerin yapıtları değerlendirilmeye alınacaktır. Kazanmaları durumunda ödül yasal mirasçılarına ödenecektir.

Çukurova Üniversitesi web sayfasında linkler bölümünde yer alan http://ofb.cu.edu.tr/fotoyarisma web sayfasından veya http://ofb.cu.edu.tr/fotoyarisma web sayfasında yayınlanan başvuru formlarının katılımcılar tarafından doldurulması gerekmektedir.

Başvuru formu ile katılımcı şartnameyi kabul ettiğini beyan eder ve  belirtilen son başvuru tarihine kadar eserlerini http://ofb.cu.edu.tr/fotoyarisma adrese yükler

       

Yarışmaya gönderilecek yapıtlar, en geç 30 Mart 2018 saat 17.00’den önce teslim edilmiş olmalıdır. Hangi nedenle olursa olun belirtilen tarihten sonra teslim edilecek yapıtlar yarışmaya katılamazlar.

Yapıt teslimi ile ilgili şartnameye uymayan yapıtlar, seçici kurula sunulmadan yarışma dışı bırakılır.

İlk 50'ye giren eserler yarışma sonunda sergilenecektir. Katılımcılara sergileme için ayrıca telif ödenmeyecektir.

 

Tamamen bilgisayar yazılımları ile oluşturulmuş veya fotografik içeriğe sahip olmayan ve deneysel görüntüler kabul edilmeyecektir.

Daha önce herhangi bir yarışmada ödül almış fotoğraflar ile bu fotoğrafın kadraj farklılığı ile aynı fotoğrafın bir bölümünden oluşturulan fotoğraflar yarışmaya katılamaz. Böyle bir durumun tespit edilmesi halinde katılımcı diskalifiye edilir. Eser eğer dereceye girmiş ve ödül almış ise aldığı ödülün iadesi talep edilir.

 

Seçici Kurul (Jüri) :

Sina Coşkun

Reha Bilir

Fethi İzan

Turgut Bağır

Songül Yoltay

 

Yarışma Takvimi :

Son Katılım Tarihi 30 Mart 2018

Seçici kurul değerlendirmesi  07 Nisan  2018

Sonuç Bildirim Tarihi 15 Nisan 2018

 

 

Ödüller :

Birinciye : Canon EOS 750D 18-135 mm objektif ile birlikte

İkinciye:Canon EOS 700D 18-55 mm objektif ile birlikte

Üçüncüye :Canon EOS 1300D 18-55 mm objektif ile birlikte

Mansiyon:A'dan Z'ye Michael FREEMAN'ın Fotoğrafçılık Okulu Kitap Seti

Mansiyon:A'dan Z'ye Michael FREEMAN'ın Fotoğrafçılık Okulu Kitap Seti

Mansiyon:A'dan Z'ye Michael FREEMAN'ın Fotoğrafçılık Okulu Kitap Seti